Bordeaux, France Print E-mail
Image

BORDEAUX, France 08
9. - 30. September 2008Rencontres avec la terre slovaque I.
9. - 30. September 2008
Chapelle du Lycee Camille Jullian, Rue de la Croix Blanche, Bordeaux, France

Image

ImageNa lýceu Camille Jullian sa vo francúzskom Bordeaux uskutočnila výstava keramických objektov Petra Smika pod názvom Stretnutie so Slovenskou zemou I.

Výstava bola súčasťou Francúzsko – Slovenských stretnutí v Bordeaux, ktoré vernisážou výstavy 9. septembra 2008 slávnostne otvorila riaditeľka lýcea pani Taharová za účasti popredných osobností spoločenskej a kultúrnej scény, pani Krížikovej zo Slovenského veľvyslanectva v Paríži, pána Ducassou, viceprimátora mesta Bordeaux, pani Meunierovej z krajského školského úradu a pána De Laulanié z krajského zastupiteľstva Akvitánska.top

Združenie Annogallery na podujatí spolupracovalo s francúzskou asociáciou Slovaquitaine z Bordeaux a ako povedala jej prezidentka Gabriela Žiaková: „Cieľom výstavy je prezentovať nielen súčasnú slovenskú autorskú tvorbu, ale aj kraj, v ktorom sa táto tvorba rodí. Umelec Peter Smik pochádza z krásneho Spiša. Spiš ho inšpiruje a tu aj tvorí. Stretnutie so Slovenskou zemou je autentické, keďže materiály použité na realizáciu jeho diel tiež pochádzajú z jeho rodného kraja."


top 
Peter Smik Peter Smik

Rencontres avec la terre slovaque I.

podtitul: Les Sonneurs de trompe · Trubači

Keramické objekty, štylizované postavy trubačov, nesúce dychové nástroje rôznych typov, typické pre Slovensko. Zvuk, ktorý vydávajú nástroje pri vdychovaní sa v keramickom objekte - postave Trubača zopakuje a mení, ako hlas nesúci sa kopcami a dolinami Slovenska.

Autorovým zámerom je priblížiť hlas Slovákov, ich kultúrne tradície, prenesené do originálnych tvarov, figurálnej farebnosti, vrypu, typických pre autora a pripomínajúcich krajinné prvky, najmä siluetu autorovho rodného kraja, prekrásneho Spiša. V symbolike spoločného vdychovania do keramických objektov sa premieta spoločný francúzsko-slovenský dialóg. Úvodné autorove vdýchnutie je začiatkom rozhovoru, ktorý ďalej rozvíja už samotný návštevník.


top


 

 


 
< Prev   Next >