Keramika v Galérii umelcov Spiša Print E-mail
Image
Premiérová výstava Peter Smik: Keramika v Galérii umelcov Spiša
Galéria umelcov Spiša (GUS) – kult. zariadenie KSK, Zimná 46, Spišská Nová Ves
Termín výstavy: 14. 9. 2016 – 4. 12. 2016

Kurátorka projektu: Mgr. Lucia Benická – GUS

Odb. spolupráca:Mgr. Kamila Paceková – GUS, Katarína Smiková – Annogallery

Image
Image

plagát                      info poster                      tlačová správa

Premiérová výstava výtvarníka – keramikára Petra Smika v rámci galerijného cyklu Profily uvádza komplexný výber komornej aj monumentálnej autorskej tvorby za obdobie posledných dvoch dekád. Autorovo dielo nebolo zatiaľ komplexne spracované: cieľom tohto projektu je odborne ho predefinovať nielen formou výstavy, ale aj autorského katalógu. Výstava v Galérii umelcov Spiša je realizovaná vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.    

Smikova tvorba vychádza z umeleckého spracovania rôznorodého materiálu ako kamenina, porcelán a sklo, ktoré rozmanitými technologickými postupmi premieňa na keramické a sklenené plastiky: tie napriek svojej zložitosti nepopierajú tradičnú úlohu keramiky. Gro tvorby tvoria komorné a monumen-tálne objekty  s použitím jemnej i hrubej kameniny a porcelánu, vypaľovaných v peci. Okrem keramiky sa venuje tvorbe sklenených objektov, pri ktorých využíva "fusing" (tavenie skla) a výrobe vitráží.

Autor o svojej tvorbe hovorí: „Keramika je o večnom skúšaní a sklo je alchýmia... Vzťahy, život, príroda. To sú momenty, ktoré nesú v sebe silu, akú sa snažím zaznamenať. Nepracujem dlhodobo na nejakej téme, nerozvíjam jeden motív, život prináša nové pocity a niečo z nich chcem trvalo zachytiť."

Autor, zastúpený v zbierkach Galérie umelcov Spiša, sa popri umeleckej tvorbe aktívne podieľa na výtvar-nom živote východného Slovenska nielen ako vystavujúci umelec, ale aj ako edukátor a organizátor výstav a rezidenčných umeleckých pobytov. Je zakladateľom občianskeho združenia Annogallery, ktoré popri vlastnom výstavnom priestore prevádzkuje unikátny ateliér keramiky v Hôrke a Bežovciach. 
Next >